Tävlingskalender 2018


Januari Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
20/1 David Lega Cup Åbybadet, Mölndal 25 M C-E, T 12 år & yngre PM Startlista Resultat
27-28/1 GP Malmö 50 M Kvalade
PM Startlista Resultat
27-28/1 Öppna Maters DM Kungsbacka 25 M Masters
Februari Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
3-4/2 NUSS Äldre (25m) 2018 Örebro 25 M Tävl.1 - A 14 år & äldre PM Startlista Resultat
3/2 SOIS Medley-Cup Badhuset Kaskad Skene 25 M Tävl.1 - B Ej deltar på
NUSS
PM Startlista Resultat
4/2 Skövdedoppet Skövde 25 M C - D 15 år & yngre
PM Startlista Resultat
10-11/2 Malmö Open Malmö Para
24-25/2 Borås Speedo Meet Borås Simarena, Borås 50 M Elit - A

PM Startlista Resultat
25/2 MASS-test/KM 1 Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla Startlista Resultat
Mars Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
3-4/3 Skomakardoppet Hallsberg 25 M Tävl. 1 - B Ej deltar på
NUSS
PM Startlista Resultat
3/3 US-Cupen Uddevalla 25 M C 14 år & yngre
PM Startlista Resultat
23-24/3 Öppna Svenska Mastersmästerskapen Jönköping 25 M Masters


Startlista Resultat
24/3 Sjörövarsimmet Göteborg 25 M D - E + T och teknik 11 år & yngre PM Startlista Resultat
April Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
5-8/4 Swim Open Stockholm Stockholm 50 M Elit - Sum-Sim
Kriterier PM Startlista Resultat
7-8/4 Falkenberg Race 2018 Klitterbadet, Falkenberg 50 M Tävl. 1 - B end samt Para
PM Startlista Resultat
8/4 MASS-test/KM 2 Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla Startlista Resultat
17/4 Lagkappskväll Mölndal 25 M Alla INSTÄLLD
27-29/4 Ullbergstrofén Göteborg 50 M Elit - B PM Startlista
28/4 Älgadoppet 2018 Vargön 25 M Tävl. 2 - B INSTÄLLD
Maj Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
4-6/5 Special Olympics Göteborg 25 M Para
5/5 Vårsimiaden Distrikt Trollhättan 25 M B - E 13 år & yngre PM Startlista Resultat
8/5 MASS-Test Mölndal 25 M Teknik - C INSTÄLLD
10-13/5 Läger Jönköping 50 M A-Tävling 1 ej mästerskapskvalade
PM
Juni Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar
1-3/6 Speedo Open 2018 Åbybadet, Mölndal 50 M Alla
PM Startlista Resultat
9-10/6 DM/JDM Trollhättan? 50 M Kvalade Utgått p.g.a. avsaknad av arrangör.
15-19/6 Sum-Sim Läger Skara 50 M Kvalade

PM uppl. 2
16-17/6 Lane 4 Cup Mariestad 50 M Tävl. 1 - D Ej kvalade mästerskap, Övernattning fred-söndag

PM uppl. 2

Startlista Resultat
17-24/6 JSM/SM Läger Sabadell, Spaniel
PM
27/6-1/7 Sum-Sim (50m) Malmö 50 M Kvalade 17 år & yngre
PM uppl. 2 Startlista Resultat
Juli Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
4-8/7 SM/JSM (50m) Landskrona 50 M Kvalade
PM Startlista Resultat
September Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
22-23/9 Loranga Cup Halmstad Arena Bad 25 M Tävl. 2 - B Ej deltar på Wadköpings
doppet
PM
22/9 Upp till 13 Göteborg 25 M C - D 13 år & yngre
PM
22-23/9 Wadköpingsdoppet Örebro 25 M Elit - A
PM
30/9 KM 3 Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla
INSTÄLLT
Oktober Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
6-7/10 JDM/DM Uddevalla 25 M Kvalade
PM
13-14/10 UGP 1 / Sandaredracet 2018 Borås Simarena 25 M Sum-Sim - C 17 år & yngre PM
21-22/10 Simbadoppet

Borås

Simarena

25 M PM
November Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
2-4/11 Stockholm Paragames Stockholm Para
10-11/11 Sum-Sim Region 5 VSSF 2018 Göteborg 25 M Sum-Sum - B 16 år & yngre
PM
14-18/11 JSM/SM Stockholm 25 M Kvalade
PM
25/11 KM 4 Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla

INSTÄLLT
December Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
1/12 Höstsimiaden Stenungsund 25 M C-E
PM
9/12 Team Race Meet Kungsbacka 25 M Elit - E endast söndag
PM
14-16/12 Sum-Sim (25m) riksfinal Stockholm 25 M kvalade
PM
16/12 Juldoppet Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla
INSTÄLLT

Tävlingskalender 2019

Jan Tävling Plats

Bassäng

Grupp



PM
27-28/1 GP Malmö50 mElit+tävkvaltider
Feb Tävling Plats

PM
2-3/2 NUSS Äldre Borås25 m Tävl, sum sim, A begränsningar
2/2 SOIS medley cup Skene25 m A-D

2/2 Öppna masters-DM Kungsbacka masters
23-24/2 Speedo Meet Borås50 m Elit-B
Mars Tävling Plats Grupp
PM
2-3/3 Skomakardoppet Hallsberg25 m A-B ej NUSS simmare
2-3/3 DM/JDM Göteborg50 m Elit -A kvaltider
22-24/3Öppna masters SM
masters

30/3 US-cupen Uddevalla25 m C-medleyslussen

31/3 Bamseskuttet Uddevalla25 m D-medleyslussen
April Tävling PlatsGrupp
PM
13-16/4Swim openStockholm50 m elit-sum sim kriterier
13-14/4 Falkenberg race Falkenberg50 mtäv-B

26-28/4 UllbergstrofénGöteborg50 m elit-B

27/4 Älgadoppet
A-B ej Ullbergsimmare

Maj Tävling Plats Grupp
PM
4-5/5

Vårsimiaden distrikt

Kungsbacka/Stenungsund25 mB-medleyslussen

11/5 Vårsimiaden final Göteborg25 m
Kvalade
24-26/5Laxaleken Halmstad50 m


25/5Sjörövarsimmet Göteborg25 m D-medleyslussen

31/5-2/6 Speedo Open Göteborg50 m Elit-C
Juni Tävling Plats Grupp
PM
8-9/6 Arena Daloc Cup Mariestad50 m C-D

28/6-2/7 SM/JSM Malmö50 m kvaltider
Juli Tävling Plats Grupp
PM
10-14/7 Sum Sim Stockholm
kvaltider
Aug Tävling Plats Grupp Begräns. PM






Sept Tävling Plats Grupp Begräns. PM



















Okt Tävling Plats Grupp Begräns. PM























Nov Tävling Plats Grupp Begräns. PM


















Dec Tävling Plats Grupp Begräns. PM




























Tävlingskalender 2017

Januari Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
21/1 David Lega Cup Mölndal E-B PM Startlista Resultat
28/1 - 29/1 Svenskt Grand Prix 1 Malmö Kvalade SUM-SIM - Elit PM Startlista Resultat
Februari Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
3/2 - 5/2 NUSS Äldre 25m Jönköping A - Tävling 1 de som ej deltar på GP PM Startlista Resultat
4/2 - 5/2 NUSS-yngre Borås, Borås Simarena C - A PM Startlista Resultat
11/2-19/2 Läger Torremolinos Malaga, Spanien Sum-Sim - Tävling 1 PM
19/2 Skövdedoppet 2017 Skövde D - C de som ej deltar på NUSS för C PM Startlista Resultat
25/2 - 26/2 Borås Speedo Meet Borås, Borås Simarena SUM-SIM - Elit PM Startlista Resultat
26/2 MASS-Test/KM 1 Mölndal Alla

Startlista MASS-Test

Startlista KM

MASS-Test


KM

Mars Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
4/3 - 5/3 Skomakardoppet 2017 Hallsberg B-A de som ej deltar på NUSS PM upp. 2 Startlista Resultat
11/3 - 12/3 UGP 2 Göteborg/Kungsbacka D-A PM Startlista Resultat
24 - 26/3 Öppna SM Masters Eskilstuna Masters
25/3 - 26/3 DM/JDM 50m VSSF 2017 Göteborg Kvalade PM Startlista Resultat
April Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
1/4 Vårsimiaden Försök 2017 - VSSF Trollhättan E-B PM Startlista Resultat
2/4 MASS-Test/KM 2 Mölndal Alla

MASS-Test

KM

MASS-Test

KM

8/4 Sjörövarsimmet Göteborg E - D PM uppl. 2 Startlista Resultat
8/4 - 11/4 Swim Open Stockholm Stockholm Kvalade PM Startlista Resultat
13/4 - 17/4 Läger Hjörring Danmark PM uppl. 2
18/4 Lagkappskväll
28/4 - 30/4 Ullbergstrofén Valhallbadet Göteborg B-Elit PM Startlista Resultat
29/4 Älgadoppet Vargön (Vänersborg) B-Elit PM Startlista Resultat
30/4 Trandoppet 2017 Falköping INSTÄLLD. Söker efter ersättningstävling.
Maj Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
6/5 Vårsimiaden Final 2017 VSSF Göteborg Kvalade från Vårsimiaden försök PM Startlista Resultat
9/5 MASS-Test Mölndal Teknik - E Startlista Resultat
21/5 Magplasket 2017 Lysekil E - C PM Startlista Resultat
Juni Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
2/6 - 4/6 Speedo Open Mölndal D - Elit PM Startlista Resultat
10/6 - 11/6 UGP 3 Trollhättan D - A PM Startlista Resultat
30/6 - 2/7 Bockstensdoppet Varberg Tävling 1 - D som ej delar på mästerskap PM Startlista Resultat
30/6 - 4/7 SM/JSM Borås Kvalade SM JSM PM Startlista Resultat
Juli Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
12/7 - 16/7 Sum-Sim Malmö Kvalade PM Startlista Resultat
September Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
10/9 MASS-Test/KM 4 Mölndal Alla

MASS-Test

KM

MASS-Test

KM

15/9-17/9 Läger B-gruppen Lysekil B
23/9 - 24/9 Trollsimmet Trollhättan D - A från A de som ej deltar på Wadköpingsdoppet

VIKTIG

Information

från

arrangören

PM Startlista Resultat
23/9 - 24/9 Wadköpingsdoppet Örebro A - Elit PM Startlista Resultat
Oktober Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
14/10-15/10 DM/JDM Skövde Kvalade Startlista Resultat
21/10-22/10 UGP 1 OLKA Sportresor/ Mölndals Racet Mölndal D- SUM-SIM PM

Startlista UGP 1

Mölndals Racet

Resultat UGP 1

Mölndals Racet

November Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
1/11 - 5/11 SM/JSM Jönköping Kvalade SM JSM PM Startlista Resultat
11/11-12/11 Sum-Sim Region 5 VSSF 2017 Göteborg B - Sum-Sim PM Startlista Resultat
26/11 MASS-Test/KM 5 Mölndal Alla


MASS-Test

KM

MASS-Test

KM

24/11-26/11 Öppna SM Masters Umeå Masters
Resultat
December Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
3/12 Höstsimiaden VSSF 2017 Mölndal Mölndal E - B PM Startlista Resultat
8/12 - 10/12 Sum-Sim riksfinal Eskilstuna Kvalade PM Startlista Resultat
9/12-10/12 Team Race Meet Kungsbacka Elit - B Laguppställningar PM Startlista Resultat
17/12 Juldoppet Mölndal Alla StartlistaResultat
Md banner f reningscertifikat
Md idrottens bingo logo web transparent
Md vill du bli instrukt r
Md vill du bli funktion r
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub