Tävlingskalender 2019

Jan Tävling Plats

Bassäng

Grupp



PM
26-27/1 UGP 2 Kungsbacka25 mA-C
PM
26-27/1 GP Malmö50 mElit+tävkvaltider
Feb Tävling Plats

PM
2-3/2 NUSS Äldre Borås25 m Tävl, sum sim, A begränsningar PM
2/2 SOIS medley cup Skene25 m C-D
PM
2/2 Öppna masters-DM Kungsbacka masters
23-24/2 Speedo Meet Borås50 m Elit-B PM
Mars Tävling Plats Grupp
PM
2-3/3 Skomakardoppet Hallsberg25 m A-B ej NUSS simmarePM
2-3/3 DM/JDM Göteborg50 m Elit -A kvaltiderPM
9/3MASS-test Åbybadet25 mTeknikskola - D
23/3 SjörövarsimmetGöteborg25 m D-medleyslussen 08 oy
22-24/3Öppna masters SM
masters

30/3 US-cupen Uddevalla25 m C-medleyslussen11-14 år
31/3 Bamseskuttet Uddevalla25 m D-medleyslussen10 år och yngre
April Tävling PlatsGrupp
PM
13-16/4Swim openStockholm50 m elit-sum sim kriterier
13-14/4 Falkenberg race Falkenberg50 mtäv-B

26-28/4 UllbergstrofénGöteborg50 m elit-B

27/4 Älgadoppet
A-B ej Ullbergsimmare

Maj Tävling Plats Grupp
PM
4-5/5

Vårsimiaden distrikt

Kungsbacka/Stenungsund25 mB-medleyslussen

11/5 Vårsimiaden final Göteborg25 m
Kvalade
24-26/5Laxaleken Halmstad50 mElit

31/5-2/6 Speedo Open Göteborg50 m Elit-C
Juni Tävling Plats Grupp
PM
8-9/6 Arena Daloc Cup Mariestad50 m C-D

28-30/6 Bockstensdoppet Varberg50 m täv-B ej mästerskap
28/6-2/7 SM/JSM Malmö50 m kvaltider
Juli Tävling Plats Grupp
PM
10-14/7 Sum Sim Stockholm
kvaltider
Aug Tävling Plats Grupp Begräns. PM
17-18/8 Öppet vatten SM Göteborg


Sept Tävling Plats Grupp Begräns. PM
6-8/9

Arena USO

Uddevalla
Elit-täv

21/9Upp till 13GöteborgC-D

21-22/9WadköpingsdoppetÖrebro
Sum Sim-A

21-22/9Loranga cupHalmstadA-B
Okt Tävling Plats Grupp Begräns. PM
12-13/10UGP 1Borås/StenungsundSum Sim - Ctroligtvis 07 och äldre
19-20/10JDM/DMSkövdekvaladeKvaltider
19-20/10SimbadoppetBorås
D-medleyslussen







Nov Tävling Plats Grupp Begräns. PM
9-10/11Sum Sim regionGöteborg

begränsningar


13-17/11SM/JSMEskilstuna
kvaltider
22-24/11Barracuda raceGöteborgTäv 1-2ej mästerskap
30/11-1/12HöstsimiadenStenungsundB-medleyslussen07 och yngre
Dec Tävling Plats Grupp Begräns. PM
6-8/12Sum Sim riksUmeå
Kvalade från region
7-8/12Team race meetKungsbackaA-B

















Tävlingskalender 2018


Januari Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
20/1 David Lega Cup Åbybadet, Mölndal 25 M C-E, T 12 år & yngre PM Startlista Resultat
27-28/1 GP Malmö 50 M Kvalade
PM Startlista Resultat
27-28/1 Öppna Maters DM Kungsbacka 25 M Masters
Februari Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
3-4/2 NUSS Äldre (25m) 2018 Örebro 25 M Tävl.1 - A 14 år & äldre PM Startlista Resultat
3/2 SOIS Medley-Cup Badhuset Kaskad Skene 25 M Tävl.1 - B Ej deltar på
NUSS
PM Startlista Resultat
4/2 Skövdedoppet Skövde 25 M C - D 15 år & yngre
PM Startlista Resultat
10-11/2 Malmö Open Malmö Para
24-25/2 Borås Speedo Meet Borås Simarena, Borås 50 M Elit - A

PM Startlista Resultat
25/2 MASS-test/KM 1 Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla Startlista Resultat
Mars Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
3-4/3 Skomakardoppet Hallsberg 25 M Tävl. 1 - B Ej deltar på
NUSS
PM Startlista Resultat
3/3 US-Cupen Uddevalla 25 M C 14 år & yngre
PM Startlista Resultat
23-24/3 Öppna Svenska Mastersmästerskapen Jönköping 25 M Masters


Startlista Resultat
24/3 Sjörövarsimmet Göteborg 25 M D - E + T och teknik 11 år & yngre PM Startlista Resultat
April Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
5-8/4 Swim Open Stockholm Stockholm 50 M Elit - Sum-Sim
Kriterier PM Startlista Resultat
7-8/4 Falkenberg Race 2018 Klitterbadet, Falkenberg 50 M Tävl. 1 - B end samt Para
PM Startlista Resultat
8/4 MASS-test/KM 2 Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla Startlista Resultat
17/4 Lagkappskväll Mölndal 25 M Alla INSTÄLLD
27-29/4 Ullbergstrofén Göteborg 50 M Elit - B PM Startlista
28/4 Älgadoppet 2018 Vargön 25 M Tävl. 2 - B INSTÄLLD
Maj Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
4-6/5 Special Olympics Göteborg 25 M Para
5/5 Vårsimiaden Distrikt Trollhättan 25 M B - E 13 år & yngre PM Startlista Resultat
8/5 MASS-Test Mölndal 25 M Teknik - C INSTÄLLD
10-13/5 Läger Jönköping 50 M A-Tävling 1 ej mästerskapskvalade
PM
Juni Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar
1-3/6 Speedo Open 2018 Åbybadet, Mölndal 50 M Alla
PM Startlista Resultat
9-10/6 DM/JDM Trollhättan? 50 M Kvalade Utgått p.g.a. avsaknad av arrangör.
15-19/6 Sum-Sim Läger Skara 50 M Kvalade

PM uppl. 2
16-17/6 Lane 4 Cup Mariestad 50 M Tävl. 1 - D Ej kvalade mästerskap, Övernattning fred-söndag

PM uppl. 2

Startlista Resultat
17-24/6 JSM/SM Läger Sabadell, Spaniel
PM
27/6-1/7 Sum-Sim (50m) Malmö 50 M Kvalade 17 år & yngre
PM uppl. 2 Startlista Resultat
Juli Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
4-8/7 SM/JSM (50m) Landskrona 50 M Kvalade
PM Startlista Resultat
September Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
22-23/9 Loranga Cup Halmstad Arena Bad 25 M Tävl. 2 - B Ej deltar på Wadköpings
doppet
PM
22/9 Upp till 13 Göteborg 25 M C - D 13 år & yngre
PM
22-23/9 Wadköpingsdoppet Örebro 25 M Elit - A
PM
30/9 KM 3 Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla
INSTÄLLT
Oktober Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
6-7/10 JDM/DM Uddevalla 25 M Kvalade
PM
13-14/10 UGP 1 / Sandaredracet 2018 Borås Simarena 25 M Sum-Sim - C 17 år & yngre PM
21-22/10 Simbadoppet

Borås

Simarena

25 M PM
November Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
2-4/11 Stockholm Paragames Stockholm Para
10-11/11 Sum-Sim Region 5 VSSF 2018 Göteborg 25 M Sum-Sum - B 16 år & yngre
PM
14-18/11 JSM/SM Stockholm 25 M Kvalade
PM
25/11 KM 4 Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla

INSTÄLLT
December Tävling Tävlingsort Bassäng Grupper Åldersklass Kommentar PM Startlista Resultat
1/12 Höstsimiaden Stenungsund 25 M C-E
PM
9/12 Team Race Meet Kungsbacka 25 M Elit - E endast söndag
PM
14-16/12 Sum-Sim (25m) riksfinal Stockholm 25 M kvalade
PM
16/12 Juldoppet Mölndal Åbybadet, Mölndal 25 M Alla
INSTÄLLT

Tävlingskalender 2017

Januari Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
21/1 David Lega Cup Mölndal E-B PM Startlista Resultat
28/1 - 29/1 Svenskt Grand Prix 1 Malmö Kvalade SUM-SIM - Elit PM Startlista Resultat
Februari Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
3/2 - 5/2 NUSS Äldre 25m Jönköping A - Tävling 1 de som ej deltar på GP PM Startlista Resultat
4/2 - 5/2 NUSS-yngre Borås, Borås Simarena C - A PM Startlista Resultat
11/2-19/2 Läger Torremolinos Malaga, Spanien Sum-Sim - Tävling 1 PM
19/2 Skövdedoppet 2017 Skövde D - C de som ej deltar på NUSS för C PM Startlista Resultat
25/2 - 26/2 Borås Speedo Meet Borås, Borås Simarena SUM-SIM - Elit PM Startlista Resultat
26/2 MASS-Test/KM 1 Mölndal Alla

Startlista MASS-Test

Startlista KM

MASS-Test


KM

Mars Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
4/3 - 5/3 Skomakardoppet 2017 Hallsberg B-A de som ej deltar på NUSS PM upp. 2 Startlista Resultat
11/3 - 12/3 UGP 2 Göteborg/Kungsbacka D-A PM Startlista Resultat
24 - 26/3 Öppna SM Masters Eskilstuna Masters
25/3 - 26/3 DM/JDM 50m VSSF 2017 Göteborg Kvalade PM Startlista Resultat
April Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
1/4 Vårsimiaden Försök 2017 - VSSF Trollhättan E-B PM Startlista Resultat
2/4 MASS-Test/KM 2 Mölndal Alla

MASS-Test

KM

MASS-Test

KM

8/4 Sjörövarsimmet Göteborg E - D PM uppl. 2 Startlista Resultat
8/4 - 11/4 Swim Open Stockholm Stockholm Kvalade PM Startlista Resultat
13/4 - 17/4 Läger Hjörring Danmark PM uppl. 2
18/4 Lagkappskväll
28/4 - 30/4 Ullbergstrofén Valhallbadet Göteborg B-Elit PM Startlista Resultat
29/4 Älgadoppet Vargön (Vänersborg) B-Elit PM Startlista Resultat
30/4 Trandoppet 2017 Falköping INSTÄLLD. Söker efter ersättningstävling.
Maj Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
6/5 Vårsimiaden Final 2017 VSSF Göteborg Kvalade från Vårsimiaden försök PM Startlista Resultat
9/5 MASS-Test Mölndal Teknik - E Startlista Resultat
21/5 Magplasket 2017 Lysekil E - C PM Startlista Resultat
Juni Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
2/6 - 4/6 Speedo Open Mölndal D - Elit PM Startlista Resultat
10/6 - 11/6 UGP 3 Trollhättan D - A PM Startlista Resultat
30/6 - 2/7 Bockstensdoppet Varberg Tävling 1 - D som ej delar på mästerskap PM Startlista Resultat
30/6 - 4/7 SM/JSM Borås Kvalade SM JSM PM Startlista Resultat
Juli Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
12/7 - 16/7 Sum-Sim Malmö Kvalade PM Startlista Resultat
September Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
10/9 MASS-Test/KM 4 Mölndal Alla

MASS-Test

KM

MASS-Test

KM

15/9-17/9 Läger B-gruppen Lysekil B
23/9 - 24/9 Trollsimmet Trollhättan D - A från A de som ej deltar på Wadköpingsdoppet

VIKTIG

Information

från

arrangören

PM Startlista Resultat
23/9 - 24/9 Wadköpingsdoppet Örebro A - Elit PM Startlista Resultat
Oktober Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
14/10-15/10 DM/JDM Skövde Kvalade Startlista Resultat
21/10-22/10 UGP 1 OLKA Sportresor/ Mölndals Racet Mölndal D- SUM-SIM PM

Startlista UGP 1

Mölndals Racet

Resultat UGP 1

Mölndals Racet

November Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
1/11 - 5/11 SM/JSM Jönköping Kvalade SM JSM PM Startlista Resultat
11/11-12/11 Sum-Sim Region 5 VSSF 2017 Göteborg B - Sum-Sim PM Startlista Resultat
26/11 MASS-Test/KM 5 Mölndal Alla


MASS-Test

KM

MASS-Test

KM

24/11-26/11 Öppna SM Masters Umeå Masters
Resultat
December Tävling Tävlingsort Grupper Info PM Startlista Resultatlista
3/12 Höstsimiaden VSSF 2017 Mölndal Mölndal E - B PM Startlista Resultat
8/12 - 10/12 Sum-Sim riksfinal Eskilstuna Kvalade PM Startlista Resultat
9/12-10/12 Team Race Meet Kungsbacka Elit - B Laguppställningar PM Startlista Resultat
17/12 Juldoppet Mölndal Alla StartlistaResultat
Md banner f reningscertifikat
Md idrottens bingo logo web transparent
Md vill du bli instrukt r
Md vill du bli funktion r
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub